Robaki u psów i kotów- problem ciągle aktualny. Informacje z kongresu, w którym Inowrocław reprezentowali weterynarze z naszej przychodni: lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała.
Robaki u psów i kotów problem ciągle aktualny.
Toxocara canis i Toxocara cati to obleńce bytujące u psów i kotów. Zarażenie następuje przez spożycie inwazyjnych form paasożyta, które tworzą się z jaj wydalonych z jelit zakażonych zwierząt. Po spożyciu przez żywiciela larwy wędrują po organizmie drogą naczyń krwionośnych. U młodych zwierząt larwy wędrują z płuc do tchawicy i po połknięciu dojrzewają w przewodzie pokarmowym. Larwy bytują tez w narządach wewnętrznych jako larwy somatyczne. U ciężarnych suk są one reaktywowane i wędrując przez łożysko zarażają płody. Oseski mogą zarażać się przez spożycie mleka matki, w którym znajdują się larwy.
Wydalone z kałem jaja , stają się inwazyjne w przeciągu 3 tygodni do kilku miesięcy i mogą przetrwać w takim stanie przez przynajmniej rok.
W licznych badaniach stwierdzono występowanie pasożytów w 10-30% piaskownic, placów zabaw dla dzieci i parków, niestety dane te też dotyczą naszego miasta. Inowrocław i okolice nie są wyjątkiem.
Jakie są objawy zarażenia?
Najczęściej chorują młode zwierzęta. Rozwija się u nich zapalenie płuc, gdy larwy wędrują przez układ oddechowy i wtedy śmierć następuje po 2-3 dniach. Starsze kocięta i szczeniaki mogą być wychudzone, mieć biegunkę i wymioty,często wzdęty brzuch.
Co może zrobić weterynarz by pomóc zwierzęciu?
W pierwszej kolejności należy odrobaczyć naszego podopiecznego odpowiednimi preparatami przeciw pasożytniczymi. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Na ostatnim sympozjum, poświęconym walce z pasożytniczymi chorobami psów i kotów, w którym uczestniczyli z naszej przychodni lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała, kładziono nacisk na zapobieganie inwazji i profilaktyczne podawanie leków w odpowiednich odstępach czasu. Weterynarz ma aktualnie dostęp do szerokiej gamy leków, które są skuteczne w zwalczaniu pasożytów.
Według aktualnych zaleceń maluchy powinny być odrobaczane co 2 tygodnie do osiągnięcia 8 tygodnia życia, potem co miesiąc aż do 6 miesiąca zycia, a następnie co 3 miesiące.
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć więc warto zgłosić się do swojej przychodni, gdzie weterynarz zaproponuje odpowiednie środki i wytłumaczy jak je stosować.